Verslag van het Groene IDeeCafé op 18 april 2011 Thema: Creatief Beheer
Aanwezigen: Margje Vlasveld, Marieke, Marlou, Ben van Leeuwen, Martin Kuivenhoven, Anne Marie van Dam, Janine Vermeulen, Paul van Steijn, Nathalie vd Vorst, Simone Kraan, Peter van Helsdingen, Maaike van Heijningen, Sjaak van Rijn, Jan Willem van Leenhoff, Arjan, Andor, Toke de Kroon, Marijke Deurloo, Leon Olsthoorn, Shirley Tromp & Suzanne van Ginneken.
Opening: Margje opent het begin van de bijeenkomst. Ze vraagt om vrijwilligers
die willen meehelpen met het onderhoud van de Vlinderboot en de verzorging van de planten! De boot kan wel een verfje hier en daar gebruiken. De planten moeten verzorgd worden zodat voorbijgangers een frisse vrolijke boot vol vlinders kunnen bewonderen! Voor contact:info@ideewinkel.nl
Dan kondigt ze de twee jonge vrouwen aan die vanavond komen vertellen over Creatief Beheer in Rotterdam ter inspiratie voor ons in Leiden!
Presentatie van Marieke en Marlou over: Creatief Beheer, een Rotterdams expert bureau voor wijkontwikkeling en beheer van de buitenruimte.
Marlou toont allereerst een prachtig filmpje over Creatief Beheer in Rotterdam. Ze ontwikkelen samen met partners en gemeenten stadsnatuur, parken en tuinen voor en door bewoners. De eindgebruikers staan centraal in hun projecten. Het beheer en de onderhoud van het groen zetten ze in als middel voor sociale en groene wijkontwikkeling.
Dat doen ze door bij geplande en ongeplande activiteiten jong en oud bij de plek te betrekken. De resultaten koppelen ze terug aan betrokken organisaties.
Daarnaast koppelen ze educatieve lessenprogramma’s aan beheer en onderhoud van de tuinen. Het levert levendige groene wijken en betrokken bewoners op.
Daarnaast bevordert tuinieren en sociaal contact het algemene welzijn en vermindert het stress en overgewicht. Het stimuleert bovendien de zelforganisatie van de gemeenschap.
Als voorbeelden van projecten in Rotterdam waar Creatief Beheer bij betrokken is, noemen ze * het proefpark de Punt en *de ecowijken Afrikaanderwijk en Bloemhof en * het ecokinderpark en * de buitenplaats Spangen in Rotterdam. Daar hebben ze o.a. groene pleinen, straten met geveltuinen, schooltuinen en een fruitboomgaard aangelegd.
Projecten beginnen vaak met braakliggend terrein van de gemeente of woningbouwcorporaties. Deze partners vragen Creatief Beheer om met een plan te komen. Ze kunnen starten als budget ontvangen is.
Creatief Beheer signaleert wrijving en goedlopende plekken in de stad. Ze krijgen veel vrijheid om dingen te ontwikkelen.
Marieke, landschapsarchitect, neemt de presentatie over en vertelt over een schoolproject dat zij begeleidde met het laten vergroenen van een schoolplein met hulp van de schoolkinderen, omringende bewoners en de gemeente.
Enkele voorbeelden van dit project zijn: een pergula, waarover het water van het schooldak wordt opgevangen in een regenton, insektenhotels in melkpakken, planten kweken en poten met de kinderen, vogelhuisjes bouwen bij handenarbeid. Het belangrijkst is het onderhoud en het beheer. Creatief Beheer heeft een herkenbare kar met gereedschap en lesmateriaal. Om het leuk te maken voor de kinderen werken ze bijvoorbeeld met zoekkaarten van verschillend onkruid. In dit project hadden de kinderen 14 soorten onkruid gevonden! Ook vertelt Marieke over het belang van groene kennis bij kinderen aan de hand van een grappig verhaaltje van een regenworm die werd gezien als slang, en thuis werd vertroeteld tot tot groot verdriet van het kind zij per ongeluk te hard kneep! Meer informatie over activiteiten en tips kunnen we vinden op: www.creatiefbeheer.nl en www.rotterdam.nl/groeneschoolpleinen
Reacties van bezoekers:
De bezoekers reageren enthousiast op de vaak ludieke verhalen van Marlou en Marieke. Hun gedrevenheid werkt aanstekelijk! Veel bezoekers lijken geïnspireerd door deze creatieve aanpak! Er worden veel vragen gesteld over o.a. subsidies, bodemkwaliteit, contactlegging met bewoners in de wijk en conflicthantering.
Wat opvalt, is dat Creatief Beheer een positieve benadering heeft van tegenvallers. Toen bijvoorbeeld jongeren takken hadden afgerukt van de geplante opgroeiende appelbomen, was dat wel een aanleiding voor veel mensen in de wijk om met elkaar in gesprek te raken. Ook is het in hun visie goed als er soms conflicten ontstaan, omdat er dan vaak eindelijk weer eens gesprek volgt!
Centraal Beheer is in zo’n geval dan een neutrale gesprekpartner. Ze vinden het belangrijk dat de projecten open zijn voor iedereen en elke willekeurige groep er zich thuis voelt!
Groene nieuwtjes uit de regio: *Op 29 april is er een Lentefeest op Vrij Groen! Iedereen is welkom!
Vrij Groen verzorgt maatschappelijke stages voor leerlingen van het Rijnland en Da Vinci college en is nog op zoek naar mensen die de jongeren op woensdag 26 en donderdag 27 april willen begeleiden. Je kunt je aanmelden via: www.vrijgroen.info. *Er is een idee geboren om het bezoekerscentrum Reigersbos in Park Cronesteijn om te bouwen tot een ecologisch centrum nu er veranderingen plaatsvinden op deze groene plek in Leiden . Het thema van dit plan in ontwikkeling is duurzaamheid en verbinding. Er wordt gezocht naar inspiratie en allerlei soorten steun om dit idee van de grond te krijgen. Degene die de beste naam bedenkt voor dit project, ontvangt een diner-waardebon voor twee personen. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij Paul van Steijn via: pcvansteijn@casema.nl.
*Er is sinds kort een nieuwe website van de IDeeWinkel. Ter optimalisering van de site kun je eventuele tips en trucs melden bij Ben van Leeuwen: www.ideewinkel.nl.
*Een bezoeker kondigt een handtekenactie aan van Milieudefensie tegen kernenergie op zaterdag 23 april tussen 10-17 uur voor de Waag in Leiden.
Het officiële deel van de avond wordt afgesloten en de bezoekers zoeken elkaar op om samen uit te wisselen en na te borrelen! Het volgende Groene IDeeCafé is op maandag …. 2011 vanaf 20.00 uur in het ScheltemaComplex in Leiden.